BioDisc® od 25 do 150 osób

Oczyszczalnie biologiczne

cena na telefon e-mail 513179246

Oczyszczalnie ścieków BioDisc® zostały zaprojektowane tak, aby jako kompleksowe rozwiązanie mogły być zastosowane w różnorodnych instalacjach i przy różnych wymogach dotyczących jakości oczyszczania ścieków.

Gwarantowana wydajność

Charakter ścieków zmienił się w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci. W związku z tym Klargester opatentował unikalny system zarządzania przepływem, zaprojektowany, w celu zachowania optymalnej efektywności oczyszczania, pomimo dużych obciążeń organicznych i częstych dopływów szczytowych. Szkodliwe skutki nowoczesnych środków dezynfekujących i czyszczących są minimalizowane przez opatentowany system zarządzania przepływem (system czerpakowy).

Zastosowania komercyjne

W niektórych zastosowaniach komercyjnych, takich jak puby, kluby, hotele i zakłady przemysłowe, proces oczyszczania ścieków jest poddawany zwiększonym obciążeniom. Poziom zanieczyszczeń stanowiących mieszankę detergentów, środków czyszczących i chemikaliów wymaga większych zdolności oczyszczania, niż w zastosowaniach mieszkaniowych. W takich przypadkach Klargester proponuje sprawdzone sposoby oczyszczania, a urządzenia BioDisc® sprostają wszelkim Państwa wymaganiom pod względem wydajności i ekonomiczności.

Projekt procesu

BioDisc® zawiera cztery unikalne, odseparowane strefy oczyszczania w jednym zbiorniku.

Osadnik wstępny: (1) ścieki są doprowadzane do osadnika wstępnego. Ciężkie cząstki stałe, również niebiodegradowalne, osadzają się i łączą, tworząc osad, który powinien być okresowo usuwany. Ciecz zawierająca jeszcze fazę stałą, dostaje się do położonej wyżej, pierwszej biostrefy: (2) tarcze znajdujące się w tej strefie obracają się z prędkością dwóch obrotów na minutę, umożliwiając absorpcję tlenu do tworzącej się biomasy, składającej się z naturalnie występujących bakterii przywierających do tarcz. Dzięki zastosowaniu tarcz powstała wysokowydajna strefa wstępnego oczyszczania.

System czerpakowy: (3) przepływ cieczy jest kontrolowany przez system czerpaków zamontowany na wale, a wstępnie ustalona ilość częściowo oczyszczonych ścieków jest przekazywana do drugiej strefy dysków (druga biosfera). Doprowadzane ścieki, przekraczające pojemność systemu czerpakowego, pozostają w osadniku wstępnym, dzięki czemu w oczyszczalni utrzymywana jest równowaga hydrauliczna. Strefy 1 i 2 posiadają zrównoważoną pojemność, równą około 25% zaprojektowanego przepływu oczyszczalni, i to dzięki tej funkcjonalności oczyszczalnia może w przypadku awarii zasilania odbierać ścieki przez 6 godzin. Zgodnie z najnowszymi regulacjami budowlanymi obowiązującymi już w niektórych krajach Europy, cecha ta jest obecnie wymagana.

Druga strefa dysków: (4) ścieki doprowadzane do tej sekcji, są poddawane działaniu drugiej, odseparowanej od pierwszej grupy dysków, na powierzchni których narastają kolejne warstwy biomasy. Chronione przed dużą zmiennością przepływu i szkodliwymi zanieczyszczeniami, bakterie tworzące biomasę skutecznie wykorzystują składniki ścieków jako źródło pożywienia.

Ruch obrotowy dysków wytwarza delikatne ścieżki przepływu w obydwu strefach, które przenoszą ścieki w obrębie strefy. Ruch obrotowy pozwala na usuwanie z dysków obumarłych bakterii lub ich nadmiaru, tworząc tym samym przestrzeń do rozwoju nowych bakterii.

Główną zaletą oczyszczalni BioDisc® jest to, że cała powierzchnia dysków jest stale regenerowana przez rozwój nowych bioorganizmów, a wszystkie obumarłe bakterie, wypłukiwane do osadnika wtórnego, są stale uzupełniane nowymi.

Często, w przypadku zanurzonych lub przytwierdzonych złóż biologicznych zdarza się, że część tych złóż jest zatykana przez nadmierną ilość lub obumarłe bakterie, które hamują oczyszczanie i wymuszają przeprowadzenie kosztownych konserwacji.

Osadnik wtórny: (5) prawie całkowicie oczyszczone ścieki są przenoszone ze strefy tarcz do strefy osadnika wtórnego. Osadnik wtórny jest wyposażony w pompę zawracania osadu nadmiernego, która przepompowuje materiał z dna osadnika wtórnego do osadnika wstępnego. Zwiększa to wydajność procesu oczyszczania, przez ochronę odpływu i powrót rozcieńczonej oraz aktywnej biomasy do głównego zbiornika. Funkcja ta może być poddawana modyfikacjom podczas sezonowych wahań dopływu.

Ścieki oczyszczone, wolne od cząstek stałych i zanieczyszczeń opuszczają oczyszczalnię przez rurę odpływową.

Zalety procesu:
  • opatentowany system zarzÄ…dzania przepÅ‚ywem (system czerpakowy),
  • proces oczyszczania nie musi być podtrzymywany,
  • proste ukÅ‚ady mechaniczne gwaratujÄ… niezawodność,
  • samodzielnie generujÄ…cy siÄ™ proces bakteriologiczny,
  • system czerpakowy zapewnia zdolność oczyszczalni do przyjÄ™cia dopÅ‚ywów Å›cieków o różnej wielkoÅ›ci,
  • zgodność z normÄ… PN-EN 12566-3+A1:2009,
  • pompa zawracania nadmiernego osadu gromadzacego siÄ™ w osadniku wtórnym, zwiÄ™kszajÄ…ca efektywność oczyszczania; pompa ta może być tak skonfigurowana, aby przeciwdziaÅ‚ać sezonowym wahaniom dopÅ‚ywu,
  • nie wydziela zapachów - nie jest uciążliwa dla Å›rodowiska i otoczenia,
  • cicha praca.
Stała jakość ścieków

Konstrukcja oczyszczalni pozwala osiągnąć na odpływie następującą jakość oczyszczonych ścieków: 20mg/l BTZ5, 30mg/l zawiesiny i 20mg/l azotu amonowego. Oczyszczalnie BioDisc® mogą być skonfigurowane do osiągania wyższego poziomu oczyszczania ścieków z azotu, z jego stężeniem na poziomie 5mg/l. Dalszych informacji i wsparcia technicznego w procesie projektowania udzielą pracownicy Kingspan Environmental.

  • System zostaÅ‚ zaprojektowany do oczyszczenia Å›cieków w iloÅ›ci do trzykrotnej wielkoÅ›ci dziennego dopÅ‚ywu Å›cieków.
  • W punktach gastronomicznych Å›cieki zawierajÄ… znaczÄ…ce iloÅ›ci tÅ‚uszczu, które nie powinny być wprowadzane do żadnego systemu oczyszczania Å›cieków.
  • Oczyszczanie Å›cieków z innych obiektów niż gospodarstwa domowe, wymaga szczególnej ostrożnoÅ›ci, dlatego oferujemy specjalistyczne doradztwo techniczne w tym zakresie.
Pompownie ścieków

Pompownie zainstalowane za oczyszczalnią ścieków lub osadnikiem gnilnym mogą być używane do odprowadzenia ścieków, jeżeli poziom wody gruntowej jest wysoki lub odpływ z urządzenia posiada przeciwspadek. Urządzenia te przepompowują ścieki do studzienki inspekcyjnej, skąd następnie odpływają one grawitacyjnie do sieci kanalizacyjnej lub systemu rozsączającego.

Studzienka do poboru próbek

Jeżeli oczyszczalnie odprowadzają oczyszczone ścieki do cieków wodnych, wówczas, zgodnie z przepisami prawa, musi istnieć miejsce poboru próbek, które pozwala organom kontrolnym na okresowe sprawdzanie jakości ścieków. Dostępna dla wszystkich standardowych głębokości odpływów, studzienka do poboru próbek zapewnia szybką instalację i łatwy dostęp, w celu wygodnego przeprowadzenia poboru próbek dla określenia jakości oczyszczonych ścieków.

Bezpieczeństwo
  • Niskoprofilowa, zamykana pokrywa.
  • W peÅ‚ni zdejmowana pokrywa umożliwia Å‚atwÄ… konserwacjÄ™, uÅ‚atwia wywóz osadu i zapewnia bezpieczne warunki pracy.
  • Platforma umożliwiajÄ…ca peÅ‚en dostÄ™p do silnika i Å‚ożysk
  • Zabezpieczony panel sterowania.
  • Zintegrowany alarm zaniku obrotów (opcja w urzÄ…dzeniach BE-BG, standardowe wyposażenie w urzÄ…dzeniach BH-BL)
Panel sterowania

Urządzenie jest dostarczane z silnikiem jedno- lub trójfazowym wraz z panelem sterowania:

  • przetwornik napiÄ™cia zintegrowany w panelu*,
  • zasilanie prÄ…dem jednofazowym podÅ‚Ä…czone do panelu jest zamieniane na prÄ…d trójfazowy, przed doprowadzeniem do silnika.
Niskie koszty eksploatacji

Udokumentowana wysoka jakość wykonania oczyszczalni BioDisc®, niezawodność i niskie koszty eksploatacji oraz funkcje, które świadczą o renomie urządzenia, to:

  • przetwornik napiÄ™cia zintegrowany w panelu*,
  • możliwość zasilania prÄ…dem trój- lub jednofazowym, wykorzystanie silników o mocy zaledwie od 60 do 370 Watt, co zapewnia najniższe koszty eksploatacji w swojej klasie.
Bezpośrednie przełożenie napędu

Zespół dysków częściowo zanurzony w ściekach obraca się i w ten sposób wspomaga wzrost biomasy, która w całości pokrywa dyski. Prawidłowy projekt i wykonanie, zarówno napędu, jak i wału jest bardzo istotne. Kingspan Environmental ma wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, a nowe produkty spełniają wiele nowych funkcji, min.:

  • bezpoÅ›rednie przeÅ‚ożenie napÄ™du z silnika na zamocowany bezpoÅ›rednio na nim wal z dyskami*,
  • brak napÄ™du pasowego lub Å‚aÅ„cuchowego**,
  • zminimalizowana i uproszczona konserwacja.

* tylko BioDisc® BH-BL
** tylko BioDisc® BH-BL – łańcuchy napędowe w BioDisc® BE-BG.

Wał dwuczęściowy

W celu uproszczenia obsługi i zmniejszenia zużycia łożysk zastosowano dwuczęściowy wał. Nowa konstrukcja wału posiada następujące zalety:

  • podparcie wirnika w czterech, a nie dwóch miejscach,
  • znaczÄ…co zmniejsza siÄ™ obciążenie i zużycie waÅ‚u oraz Å‚ożysk,
  • jest wyposażony w Å‚ożyska o dÅ‚ugiej żywotnoÅ›ci z automatycznymi zasobnikami smaru, które wymagajÄ… jedynie corocznej wymiany,
  • uÅ‚atwia instalacjÄ™ urzÄ…dzenia dziÄ™ki zredukowaniu pracy przy poziomowaniu waÅ‚u, oraz zmniejsza zużycie Å‚ożysk wystÄ™pujÄ…cych w urzÄ…dzeniach z dÅ‚ugim, pojedyÅ„czym waÅ‚em.
Konstrukcja wirnika

Solidna, kompaktowa budowa gwarantująca długoletną pracę bez konieczności konserwacji, która jest często wymagana w przypadku wirników składających się ze skręconych razem segmentów.

Monolityczna obudowa

Wszystkie oczyszczalnie BioDisc® z tej serii wykorzystują taką samą obudowę:

  • lekka, wytrzymaÅ‚a konstrukcja z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym (GRP) wpÅ‚ywa na Å‚atwÄ… obsÅ‚ugÄ™ na placu budowy,
  • wbudowane w obudowÄ™, stalowe stelaże zapewniajÄ… stabilne mocowanie elementów mechanicznych,
  • prefabrykowana, speÅ‚niajÄ…ca wymogi Kingspan Environmental w celu zapewnienia staÅ‚ej, wysokiej jakoÅ›ci i wyeliminowania koniecznoÅ›ci domontowywania elementów w miejscu instalacji,
  • otwory o odpowiedniej dÅ‚ugoÅ›ci zapewniajÄ… szybki i Å‚atwy dostÄ™p podczas procesu usuwania osadu,
  • gÅ‚Ä™bokość rury dopÅ‚ywowej 600 mm, różnica wysokoÅ›ci dopÅ‚ywu i odpÅ‚ywu wynosi tylko 150 mm,
  • zmienne okresy usuwania osadu.